Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The displacement of an oscillating mass is given by x(t) = 10 cos( 3 t ). What i

ID: 1982689 • Letter: T

Question

The displacement of an oscillating mass is given by x(t) = 10 cos( 3 t ).
What is the initial velocity of the mass at time t = 0 s?
0.0000 m/s
You are correct. Computer's answer now shown above.
Your receipt no. is 158-5797 Previous Tries

What is the initial acceleration of the mass at time t = 0 s?
m/s2
Remember that the wave equation for displacement is x(t) = Acos(?t). Find the apropriate values for the amplitude, A, and the angular velocity, ?, and substitute them, along with the given value for time (t = 0), into the equation for the acceleration a(t) = - A?2cos(?t)
Incorrect. Tries 1/2 Previous Tries
At time t = 2p s, what is the displacement of the mass?
m
Tries 0/2

At time t = 2p s, what is the velocity of the mass?
m/s
Tries 0/2

At time t = 2p s, what is the acceleration of the mass?
m/s2

Explanation / Answer

The displacement of an oscillating mass x(t) = 10 cos( 3 t )

Velocity v(t) = d x(t) / dt

                   = 10 x 3 [-sin3t]

                  = -30 sin 3t

The initial velocity of the mass at time t = 0 s is v(0) = -30 sin(0)

                                                                              = 0.0000 m/s
Accleration a(t) = d v(t) / dt

                       = -30 x 3 cos 3t

                       = -90 cos 3t
The initial acceleration of the mass at time t = 0 s is a(0) = -90 cos 0

                                                                                      = -90 m/ s 2

(b)At time t = 2p s, the displacement of the mass x(2)= 10 cos [3 x 2]

                                                                                  = 10 m

At time t = 2p s,the velocity of the mass v(2) = -30 sin ( 3 x2)

                                                                      = -30 x 0

                                                                      = 0 m/ s

At time t = 2p s, the acceleration of the mass a(2) = -90 cos ( 3x 2)

                                                                             = -90 m/ s 2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote