A wheel with an outside radius of 0.2 meters rotates about a central fixed axis.
ID: 1985091 • Letter: A
Question
A wheel with an outside radius of 0.2 meters rotates about a central fixed axis. It's angular position is given by the relationship: ? = 3 - 2t3, where ? is measured in radians and t is in seconds. a. What is the initial angular displacement of the wheel? b. What is the angular displacement of the wheel at t = 2.0 s? c. What is the angular velocity of the wheel at t = 2.0 s? d. What is the angular acceleration of the wheel at t = 2.0 s? e. What is the centripetal acceleration at 2.0 s on the outside rim of the wheel?Can someone help me solve this problem? I am not sure where to start.
Explanation / Answer
radius r = 0.2 m
angular position = 3-2t3
a) initial angular displacement
1 = 3 rad
b) the angular displacement of the wheel at t = 2.0 s
2 = -13 rad
c)
the angular velocity of the wheel
= d/dt = -6t2
at t = 2 s
= -24 rad/s
d) angular acceleration = d/dt = -12 t = -24 rad/s^2
e)
centripetal acceleration a = r2 = 115.2 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.