A particle executes linear SHM with frequency 0.20 Hz about the point x = 0. At
ID: 1986060 • Letter: A
Question
A particle executes linear SHM with frequency 0.20 Hz about the point x = 0. At t = 0, it has displacement x = 0.31 cm and zero velocity. Determine the following values for the motion. Use t for the time as appropriate.(a) the period?
(b) the angular frequency?
(c) the amplitude?
(d) the displacement x(t), using t for the time in seconds but not including any units?
(e) the velocity at time t, using t for the time in seconds but not including any units?
(f) the maximum speed?
(g) the magnitude of the maximum acceleration?
(h) the displacement at t = 3.0 s?
(i) the speed at t = 3.0 s?
Explanation / Answer
a)
T=1/f
T=1/.2
T=5
b)
w=2f
w=.4
c)
A=.31cm
d)
x(t)=.31cos(.4t)
e)
v(t)=-.124sin(.4t)
f)
v=.124 cm/s
g)
a(t)=-.04962cos(.4t)
a=.04962 m/s2
h)
x(3)=-.25
i)
v(3)=.229 cm/s
Hope that helps
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.