Calculate the change in gravitational potential energy of a 50 kg mountain climb
ID: 1986630 • Letter: C
Question
Calculate the change in gravitational potential energy of a 50 kg mountain climber after moving 30 m up a vertical slope. If the muscles in the body can convert chemical energy into gravitational potential energy with an efficiency of no more than 5%, calculate the least muscle chemical energy used to climp the slope.Explanation / Answer
=>change in gravitational potential energy = mgh = 50*9.8*30 = 14700 Joules = 14.7 KJ Given Max. efficiency = 5% => 14700 / X = 5/100 => X = 294000 Joules = 294 KJ => least muscle chemical energy = 294 KJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.