Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the binding energy in kJ/mole, kJ/atom, and kJ/nucleon for^17_17 Cl wi

ID: 967688 • Letter: C

Question

Calculate the binding energy in kJ/mole, kJ/atom, and kJ/nucleon for^17_17 Cl with mass 36.965903 amu. Masses of proton and neutron are 1.00728 and 1.00866 amu respectively. Speed of light C is 2.998 Times 10^9 m/s) If the initial carbon-14 activity is 32.5 (N_0) and current activity is 12.6 (N), calculate the time elapsed or age of the sample given the half-life ofC-14 to be 5715 years. years It the sun radiates 4.2 Times 10^23 Joules of energy every second, calculate the mass lost per day. Iodine-131 has a half-life of 8 days. Calculate the percent left after four weeks. Copmplete the following equations:

Explanation / Answer

1)

for 1 atom:
number of proton = 17
number of neutron= 20

delta m = mass of proton + mass of neutron - mass of atom
= 17*1.00728 + 20 *1.00866 - 36.965903
= 0.331057 u
= 0.331057*1.6605402*10^-27 Kg
= 5.49733457*10^-28

E (KJ/atom) = m*c^2
= (5.49733457*10^-28)*(2.998*10^8)
= 4.941*10^-11 J/atom
= 4.941*10^-14 KJ/atom

number of nucleon = 37
E(KJ/nucleon) = 4.941*10^-14/37 KJ/nucleon
= 1.3354*10^-15 KJ/nucleon

in 1 mol there are 6.022*10^23 atom
E(KJ/mole) = 4.941*10^-14 * 6.022*10^23 KJ/mole
= 2.9755*10^10 KJ/mole

Only 1 question at a time please

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote