<p><span style=\"font-family: TimesNewRomanPSMT; font-size: large;\"><span style
ID: 1986927 • Letter: #
Question
<p><span><span><p>A thermometer of mass 26.0g and specific heat 620 J/kg C° is initially at a temperature of 11.0 °C. If the thermometer is then immersed in a sample of water of mass 144g and the combination reaches a final temperature of 41.5 °C, what was the initial temperature of the water?</p>
</span></span></p>
Explanation / Answer
m1 = 26 g = 0.026 Kg S1 = 620 J/Kg K t1 = 11 degreeC m2 = 144 g = 0.144 Kg S2 = 4184 J/Kg K common temperature t = 41.5 degrees C initial temperature of water t2 = ? According to the law of calorimetry Heat lost by thermometer = Heat gained by water m1 S1 (t - t1) = m2 S2 (t2 - t) 491.66 = 602.49(t2 - 41.5) t2 - 41.5 = 0.816 t2 =42.31 degreesC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.