Assume the density of air is 1.29 kg/m^3 and the density of helium is 0.179 kg/m
ID: 1987435 • Letter: A
Question
Assume the density of air is 1.29 kg/m^3 and the density of helium is 0.179 kg/m^3.(a) Draw a free-body diagram for the balloon. (Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in this work..)
(b) Calculate the buoyant force acting on the balloon.
________N
(c) Find the net force on the balloon and determine whether the balloon will rise or fall after it is released.
_________N
(d) What maximum additional mass can the balloon support in equilibrium?
______kg
(f) What limits the height to which the balloon can rise? (Select all that apply..)
pressure of the surrounding air
density of the surrounding air
the hemisphere in which the balloon is located
temperature of the surrounding air
Explanation / Answer
hi, this is a same question with just different numericals . I am posting both question and answer. Also it would serve well and be helpful to you if you practice on your own . :) Please rate me Lifesaver !!!! A large balloon of mass 222 kg is filled with helium gas until its volume is 327 m3. Assume the density of air is 1.29 kg/m3 and the density of helium is 0.179 kg/m3. (a) Draw a free-body diagram for the balloon. (Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in this work..) (b) Calculate the buoyant force acting on the balloon. 1 N (c) Find the net force on the balloon and determine whether the balloon will rise or fall after it is released. 2 N (d) What maximum additional mass can the balloon support in equilibrium? 4 kg Ans: mass of the ballon m = 222 kg volume V = 327 m3 density of air ?air = 1.29 kg/m3 density of helium ?He = 0.179 kg/m3 a) b) the buoyant force acting on the balloon is FB = ?airVg = (1.29 kg/m3)( 327 m3)(9.8 m/s2) = 4133.93 N c) net force F = ?airVg - ?HeVg = (1.29 kg/m3)( 327 m3)(9.8 m/s2) - (0.179 kg/m3)( 327 m3)(9.8 m/s2) = 3560.31 N the net force is positive. so , acceleration of the balloon : upwards d) the net force F = mg additional mass m = F/g = 3560.31 N / 9.8 m/s2 ˜ 363.3 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.