An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x 10-31 kg) that is subject to ele
ID: 1987616 • Letter: A
Question
An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x 10-31 kg) that is subject to electric forces. An electron moving in the +x direction accelerates from an initial velocity of +5.65 x 105 m/s to a final velocity of 1.22 x 106 m/s while traveling a distance of 0.0665 m. The electron's acceleration is due to two electric forces parallel to the x axis: F1 = 9.61 x 10-17 N, and F2, which points in the -x direction.Find the magnitudes of (a) the net force acting on the electron and (b) the electric force .
Explanation / Answer
net F = ma v^2 - u^2 = 2as [1.22e6 ]^2 - [ 5.65 e 5 ]^2 = 2 a * 0.0665 a = 8.79e 12 m /s ^2 net F = ma net F = 9.1 e-31 * 8.79e12 net F = 7.99 e -18 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.