You have a 1.99-m-long stretched string with a mass of 21.1 g. When you oscillat
ID: 1987653 • Letter: Y
Question
You have a 1.99-m-long stretched string with a mass of 21.1 g. When you oscillate the string at 440 Hz, which is the frequency of the standard A pitch that orchestras tune to, you observe transverse waves with a wavelength of 15.9 cm traveling along the string. Calculate the tension in the string.
You have a 1.99 - m - long stretched string with a mass of 21.1 g. When you oscillate the string at 440 Hz, which is the frequency of the standard A pitch that orchestras tune to, you observe transverse waves with a wavelength of 15.9 cm traveling along the string. Calculate the tension in the string.Explanation / Answer
v = 440 * 0.159 = 69.9 m /s u = 0.0211 / 1.99 = 1.0603 e-2 v = sqrt ( T / u ) 69.9 = sqrt ( T / 1.0603e-2 ) T = 51.806 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.