Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A person pulls a 10 kg suitcase along a horizontal survace using a rope. The rop

ID: 1988999 • Letter: A

Question

A person pulls a 10 kg suitcase along a horizontal survace using a rope. The rope makes an angle of 30 degrees with the horizontal. The coefficient of static friction of the suitcase with the floor is 0.2. The coefficient of kinetic friction is 0.3.

a) With what force does the person have to pull on the rope to start the suitcase moving from rest?

b) If the person continues to pull with this force, what will the acceleration of the suitcase be?

c) How fast will the suitcase be going after 2 seconds?

PLEASE SHOW WORK! Thanks!

Explanation / Answer

a .
N - mg + T sin 30 = 0
N = mg - T sin 30
N = 10 * 9.8 - 0.5 T

T - 0.3 (10 * 9.8 - 0.5 T ) = 0
T = 25.5 N

b.
25.5 - 0.2 (10 * 9.8 - 0.5 * 25.5 ) = 10a
a = 0.845 m/s^2

c.

v = u + at 

v = 0 + at 


v= 0.845 * 2 = 1.69 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote