a. Two objects travel towards each other from rest. One object accelerates at 2
ID: 1989763 • Letter: A
Question
a. Two objects travel towards each other from rest. One object accelerates at 2 m/s² (object A) and the other accelerates at 1.75 m/s² (object B). If the two objects are initially 150 m away from each other, how far does object A travel before the two objects collide?ANSWER: ?x = 80 m
b. What is the resultant velocity of the collision from part (a.) if object A has a mass of 100 kg and object B has a mass of 95 kg? Include speed and direction.
ANSWER: v = 1.548 m/s
c. A constant force of 500 N pushes object A away from object B for 3 seconds at the moment of the collision. What is object A's new velocity?
ANSWER: v = -13.45 m/s (neglecting air resistance)
d. After the constant force in part (c.) has stopped, how far would object A skid on the ground before halting to a stop if the coefficient of friction between the ground and object A is 0.50?
ANSWER: ?x = 18.46 m
e. What amount of force would it take for object A to come to a stop in 5 meters after the constant force in part (c.) has stopped?
ANSWER: F = 1,320.0 N
The answers given are according to my physics professor. I am requesting for confirmation that these values are correct, and for an explanation of the procedure of formulas used in order to derive these answers.
Explanation / Answer
t is constant s1 +s2 =150 0.5*2*tt+0.5*1.75*tt=150 solve for t u get it
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.