A car is capable of accelerating at 12.2 m/s^2 and will ram into a wall. The car
ID: 1989874 • Letter: A
Question
A car is capable of accelerating at 12.2 m/s^2 and will ram into a wall. The car accelerates for 6.1 s until it reaches "ramming speed" After reaching ramming speed it drives at constant velocity for 3.8 s before smashing through wall and traveling 25 m further before coming to complete stop.a. What is the acceleration of car from t=6.1 s to t=9.9s
b. How far does car travel from t= 6.1 s to t= 9.9 s
c. What is acceleration of car after it smashes into wall?
d. What is time for car to come to complete stop as it traveled the 25m further
Explanation / Answer
a) 0
b)12.2x6.1=74.42m/s
c)74.42^2=2ax25
a=-110.767m/s^2
d)0=74.42-110.767t
t=0.67s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.