A car is constrained to move back and forth along a straight track (along the x
ID: 1523315 • Letter: A
Question
A car is constrained to move back and forth along a straight track (along the x - axis): The car starts at position x = -25 m at time t = 0. Then the car travels 200. m in the +x-direction during 15.0 sat a constant speed. Then the car immediately reverses and travels 135 m in the -x-direction during 25.00 s at a constant (but different) speed. Be sure to include units and proper significant figures on your answers. What is the car's final position at t = 40.0 s? What is the car's average velocity during the entire 40.0 s? What is the car's average speed during the entire 40.0 s?Explanation / Answer
11. a)
the car's final position at t=40 s would be
= -125 + 200 - 135 = -60 m
b) the car average velocity during the entire 40 s is
= [(200x40/15 ) - (135x40/25)]/(40+40) = [533.33 - 216]/80 = 3.96 m/s
c)
the car average speed during the entire 40 s is
= [(200x40/15 ) + (135x40/25)]/(40+40) = [533.33 + 216]/80 = 9.367 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.