A car is constrained to move back and fourth along a straight track (along the x
ID: 2271229 • Letter: A
Question
A car is constrained to move back and fourth along a straight track (along the x-axis). This car starts at the position r=-125 m a time t=0. Then the car travels 260. m in the +x-direction for 15.0s at a constant speed. Then the car immediately reverses and travels 235m in the -x-direction for 25.0s at a constant speed (but different speed). Be sure to include all units and proper sig figs in answer.
1. what is the cars final position at t=40.0s. show work.
2. what is the cars average velocity during the entire 40.0s? show work
3. what is the cars average speed during the entire 40.0s. show work
Explanation / Answer
1. The final position of car is x=-100 m
2.Avg. Velocity is 25 m/40 s =0.625m/s
3Avg. speed is 13.366 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.