An amusement park ride consists of a large vertical cylinder that spins about it
ID: 1989916 • Letter: A
Question
An amusement park ride consists of a large vertical cylinder that spins about its axis fast enough that a person inside is stuck to the wall and does not slide down when the floor drops away. The acceleration is 9.8 m/s. Given g=9.8 m/s, the coefficent= 0.571 of statiic friction between the person and the wall and the radius of the circle is 6.7 m. For simplicity, neglect the person's depth and assume he or she is just a physical point on the wall. The person's speed is where T is the rotation period of the cylinder (the time to coplete a full circle). Find the maximum rotation period T of the cylinder which would prevent a 64 kg person from falling down. Answer in units of s.
Explanation / Answer
we have, mg = Firctional force mg = uN N = mw^2R mg = umw^2R g = uw^2R w = (g/uR)^0.5 = (9.8/0.571 x 6.7)^0.5 = 1.6 rad/s w = 2pi/T = 1.6 Time period = T = 3.93 seconds
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.