Tarzan swings on a vine from a cliff to rescue Jane, who is standing on the grou
ID: 1990260 • Letter: T
Question
Tarzan swings on a vine from a cliff to rescue Jane, who is standing on the ground surrounded by snakes. His plan is to push off the cliff, grab Jane at the lowest point of his swing, and carry them both to the safety of a nearby tree (see the figure). Tarzan's mass is 80 kg, Jane's mass is 43 kg, the height of the lowest limb of the target tree is 11 m, and Tarzan is initially standing on a cliff of height 19 m. The length of the vine is 30 m. With what speed should Tarzan push off the cliff if he and Jane are to make it to the tree limb successfully?
Explanation / Answer
Ef = Ei
1/2 Mv2 = MgH + 1/2 Mvo2
solve for v.
v = (2gh + vo2)
Momentum conservation during the catch.
pi = pf
Mv = (M+m)vf
vf = v * (M/(M+m))
applying v solved above.
vf = (2gh + vo2) * (M/(M+m))
Now, the energy conservation.
Ef = Ei
(M+m)gh = 1/2(M+m)vf2
gh = 1/2 vf2 = 1/2 (M/(M+m))2(2gh+vo2)
2gh((M+m)/M)2 = 2gh+vo2
vo2 = 2gh((M+m)/M)2 - 2gh = 2g(((M+m)/M)2 h-H)
vo = (2g(((M+m)/M)2 h-H)) = 11.7 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.