A gas is trapped in a container at a pressure of 20 x 105 N/m2. How much force d
ID: 1991453 • Letter: A
Question
A gas is trapped in a container at a pressure of 20 x 105 N/m2. How muchforce does the gas exert on the circular piston of the container if its radius is 4 cm?
answer is 10100 N
Two kg of ice at 0? C is placed in a Styrofoam cooler with a total surface area of
1.5 m2 and walls with a 0.015 m thickness. If after 12 hours in a 30? C
environment, 0.5 kg of the ice has melted, calculate the thermal conductivity of the
cooler.
0.00129 J/s m degrees C
What is the maximum efficiency of a heat engine that operates between
temperatures of 1500 K in the firing chamber and 500 K in the exhaust chamber?
66.7%
I provided all the answers I just want a very detailed step by step explanation please!!!
Explanation / Answer
1. force = pressure * area
= 20* 10^5 * (pi*r^2) where r = 0.04m
= 10053.09N
= 10100N (rounding off)
where q = rate of heat transfer
k = thermal conductivity
Latent heat of fusion of water = 334 KJ/Kg so for 0.5 kg of ice heat released = 117 KJ
q = 167KJ/ (12*3600) KJ/sec
q = 3.8657 J/sec
now A= 1.5m2
thickness = 0.015m
so T/X = -30/0.015 = 2000degree/meter
so k = q/(A*2000))
k = 1.288 *10^-3 J/s m degrees C
3. maximum efficiency = 1 -Tmin/Tmax
= 1 - 500/1500
= 0.667
= 66.7%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.