A hollow ball with radius R = 2 cm has a charge of -1 nC spread uniformly over i
ID: 1992655 • Letter: A
Question
A hollow ball with radius R = 2 cm has a charge of -1 nC spread uniformly over its surface (see the figure). The center of the ball is at P1 = <-1, 0, 0> cm. A point charge of 5 nC is located at P3 = <3, 0, 0> cm. (The diagram below is not drawn exactly to scale.)What is the net electric field at location P2 = <0, 8, 0> cm?At a particular instant an electron is at location P2. What is the net electric force on the electron at that instant?
I need detail explanation and the answer should be write in vector form thanks.
Explanation / Answer
This is the exact format you need to follow to solve the problem. The only difference below are the units. http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20100513172150AACstre The field is the sum of the two charges For the sphere E is in the -y direction and = k*q/r^2 = 9.0x10^9*3x10^-9/0.08^2 = 4219N/C For the other the E = k*q2/r^2 = 9.0x10^9*6x10^-9/(0.03^2 + 0.05^2) = 15882N/C the direction is up and to the left The angle is arctan(0.03/0.05) = 30.96o So the Ex = -E*cos(30.97) = -15882*cos(30.96) = -13619N/C and the Ey = E*sin(30.96) = 15882*sin(30.96) = 8170N/C Therefore Ex = -13619N/c and Ey = 8170 - 4219 = 3951N/C So E = sqrt(13619^2 + 3951^2) = 14180N/C and the angle with the +x axis is arctan(3951/-13619) = -16.2 +180 = 164o
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.