A Plant Manager who has worked for a manufacturing facility for 32 years operate
ID: 1996175 • Letter: A
Question
A Plant Manager who has worked for a manufacturing facility for 32 years operates the plant as follows:
Two eight (8) hour shifts per day
Two 10-minute breaks per shift
10 minute clean-up allowed each shift
Unpaid 30 minute lunch
10,000 pieces of inventory
95,000 packages are shipped 20 days per month
2 day lead time for all material
5 minute clean up before lunch
5 minute lag after Lunch
15 minute meeting at start of each shift
Help this Plant manager to figure out “What is the Takt time for this facility”?
Explanation / Answer
Takt time=(2*8 hours)-(2*20 minutes)-(2*10 minutes)-30 minutes-(2*15 minutes)
=16 hours-120 minutes
=16 hours-2 hours=14 hours/day
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.