A cart of mass 10 kg shown above moves without frictional loss on a level table.
ID: 1996954 • Letter: A
Question
A cart of mass 10 kg shown above moves without frictional loss on a level table. A 10 N force pulls on the car horizontally to the right. At the same time, a 30 N force at an angle of 60 degree above the horizontal pulls on the cart to the left. What is the magnitude of the horizontal acceleration of the cart? 0.5 m/s^2 1.6 m/s^2 2.0 m/s^2 2.5 m/s^2 2.6 m/s^2 An object has a weight W when it is on the surface of a planet of radius R What will be the gravitational force on the object after it has been moved to a distance of 4 R from the center of the planet 16 W 4 W W 1/16 WExplanation / Answer
here,
5)
mass , m = 10 kg
F1 = 10 N
F2 = 30 N , theta = 60 degree
the magnitude of the horizontal accelration , a = ( F2 * cos(theta) - F1) /m
a = ( 30 * cos(60) - 10) /10
a = 0.5 m/s^2
the horizontal accelration is A) 0.5 m/s^2
6)
when R' = 4 * R
the accelration due to gravity , g' = G * M /R'^2
g' = G * M /( 4 * R)^2
g' = g/16
weight of the object , W = m * g
as g' = g/16
W' = W/16
the gravitational force on the object is E) W/16
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.