Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the impulse delivered to a 0.1 kg ball that is initially at rest, and re

ID: 1997026 • Letter: W

Question

What is the impulse delivered to a 0.1 kg ball that is initially at rest, and reaches a speed of 5 m/s after it is struck? What is the moment of inertia of a disk, cylinder, and sphere rotating about an axis through their center? Let the mass and radius of each be 5 kg and 2 m respectively. What is the angular momentum of the disk, cylinder. and sphere mentioned in question 3, rotating at 5 rads/s about an axis through their centers ? In a hurry- to catch a cab. you rush through a frictionless swinging door and onto the sidewalk. The force you exerted on the door was 50 N, applied perpendicularly to the plane of the door. The door is 1 m wide. Assuming that you pushed the door al its edge, what was the torque on the door with its hinge as the pivot? A steering wheel of a car has a radius of 0.19 m. while the steering wheel of a truck has a radius of 0.25 m. The same force is applied in the same direction to each. What is the ratio of the torque produced by this force in the truck to the torque produced in the car? On a seesaw, we have two masses 1 and 2. Mass 1 s -50 kg and mass 2 is 100 kg. If mass 1 is put at a distance of x = 5 m from the pivot, where must mass 2 be placed lo balance the system? In other

Explanation / Answer

here,

2)

mass of the ball , m = 0.1 kg

initial speed , u = 5 m/s

the impulse delivered , I = m * u

I = 0.1 * 5 = 0.5 kg.m/s

3)

radius , r = 2 m

mass , m = 5 kg

moment of inertia of disk , Id = 0.5 * m * r^2 = 10 kg.m^2

moment of inertia of cyclinder , Ic = 0.5 * m * r^2 = 10 kg.m^2

moment of inertia of sphere , Is = 0.4 * m * r^2 = 8 kg.m^2

4)

angular speed , w = 5 rad/s

the angular momentum of disk , Ld = Id * w = 50 kg.m^2.rad/s

the angular momentum of cyclinder, Lc = Ic * w = 50 kg.m^2.rad/s

the angular momentum of sphere , Ls = Is * w = 40 kg.m^2.rad/s

5)

force , F = 50 N

distance , r = 1 m

the torque apllied to the door , T = r X F = 50 N.m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote