What is the heat produced in the above combustion? It may be necessary to find t
ID: 521452 • Letter: W
Question
Explanation / Answer
Ans. Moles of HCl = Molarity x Volume of solution in liters
= 0.20 M x 0.050 L ; [1 L = 1000 mL]
= (0.20 mol/L) x 0.050 L
= 0.01 mol
. Moles of NaOH = Molarity x Volume of solution in liters
= 0.20 M x 0.050 L ; [1 L = 1000 mL]
= (0.20 mol/L) x 0.050 L
= 0.01 mol
Total volume of reaction mixture = 50.0 mL (HCl) + 50.0 mL (NaOH) = 100.0 mL
Balanced reaction: HCl(aq) + NaOH(aq) ----------> NaCl(aq) + H2O(l)
Stoichiometry: 1 mol HCl reacts with 1 mol NaOH to produce 1 mol each of NaCl and H2O.
Since moles of HCl and NaOH are equal, they completely react to form 0.01 mol H2O.
Given,
Initial temperature of reaction mixture = 22.20C
Specific heat of reaction mixture = 1.0 cal g-1 0C-1 = 4.184 J g-1 0C-1
Heat of neutralization = -56 kJ/mol. It means that formation of 1 mol H2O during neutralization reaction releases 56 kJ energy. Note that the -ve sign simply indicates the releases of heat (exothermic reaction) during the process.
So,
Total heat liberated = Molar heat of neutralization x moles of H2O formed
= (-56 kJ/mol) x 0.01 mol
= - 0.56 kJ
= - 560 J ; [1 kJ = 1000 J]
Amount of heat gained by solution = Amount of heat produced during neutralization
= 560 J
Now, Total heat gained by solution, q = m x s x dT - equation 1
Where,
m = mass in gram,
c = specific heat of solution = 4.184 J g-10C-1
dT = change in temperature = (final – initial) temperature
Let the final temperature be T2
or, 560 J = 100.0 g x (4.18 J g-10C-1) x (T2 – 22.20C)
or, 560 J / (418.4 J 0C-1) = T2 – 22.20C
or, 1.30C + 22.20C = T2
hence, T2 = 23.50C
Therefore, temperature at thermal equilibrium = 23.50C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.