A straight, vertical wire carries a current of 2.30 A downward in a region betwe
ID: 1997239 • Letter: A
Question
A straight, vertical wire carries a current of 2.30 A downward in a region between the poles of a large superconducting electromagnet, where the magnetic field has a magnitude of B = 0.582 T and is horizontal.
A. What is the magnitude of the magnetic force on a 1.00 cm section of the wire that is in this uniform magnetic field, if the magnetic field direction is east?
B. What is the direction of this magnetic force?
C.What is the magnitude of the magnetic force on a 1.00 cm section of the wire that is in this uniform magnetic field, if the magnetic field direction is south?
D.What is the direction of this magnetic force?
Explanation / Answer
Here,
I = 2.30 A
B = 0.582 T
a)
magnitude of magnetic field = B *I*L
magnitude of magnetic field = 2.30 * 0.582 * 0.01
magnitude of magnetic field = 1.34 *10^-2 N
b)
as direction of current is downwards
direction of magnetic field is east
as magnetic force = iL X B
for the direction of magnetic force is north
c)
for the magnetic field in south direction
magnitude of magnetic field = B *I*L
magnitude of magnetic field = 2.30 * 0.582 * 0.01
magnitude of magnetic field = 1.34 *10^-2 N
d)
as direction of current is downwards
direction of magnetic field is south
as magnetic force = iL X B
for the direction of magnetic force is west
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.