The aluminum foil used in cooking has an electrical conductivity sigma = 3.5 tim
ID: 1997598 • Letter: T
Question
The aluminum foil used in cooking has an electrical conductivity sigma = 3.5 times 10^7 (ohm m)^-1, and a typical thickness delta = 2 times 10^-4 m. Show that such foil can be used to shield a region from electromagnetic waves of a given frequency, provided that the skin-depth of the waves in the foil is less than about a third of its thickness. Because skin-depth increases as frequency decreases, it follows that the foil can only shield waves whose frequency exceeds a critical value. Estimate this critical frequency (in Hertz). What is the corresponding wavelength?Explanation / Answer
given conductivity sigma = 3.5*10^7 ohm^-1 m^-1
thickness delta = 2*10^-4 m
we know that the skindepth is Ds = sqrt(1/(pi*f*mue*sigma))
(1/3)(2*10^-4) = sqrt(1/(pi*4pi*10^-7*3.5*10^7*f))
f = 1628376.1 Hz
wavelength is L = c/f = 3*10^8/1628376.1 = 184.2326229180102 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.