A ball whose mass is 0.13 kg has an initial velocity whose horizontal component
ID: 1998111 • Letter: A
Question
A ball whose mass is 0.13 kg has an initial velocity whose horizontal component is 3 m/s and whose vertical component is 2.5 m/s. (Let the potential energy be zero at the starting point. Neglect dissipative forces.)
(a) What is its kinetic energy at the starting point and at the ending point when it returns to the same height?
J.
(b) What is its kinetic energy at the highest point?
J.
(c) What is its potential energy at the highest point?
J.
(d) What is its potential energy at 1/3 of the maximum height?
J.
(e) What is its kinetic energy at 1/3 of the maximum height?
J.
(f) What is the speed of the ball at 1/3 of the maximum height?
m/s.
(g) What is the horizontal component of the ball's velocity at that point?
m/s.
(h) What is the vertical component of the ball's velocity there?
m/s
Explanation / Answer
Here ,
m = 0.13 Kg
vx = 3 m/s
vy = 2.5 m/s
a) at the same height
kinetic energy = 0.5 * 0.13 * (3^2 + 2.5^2)
kinetic energy = 0.9913 J
b)
at the highest point ,
kinetic energy = 0.5 * 0.13 * vx^2
kinetic energy = 0.5 * 0.13 * 3^2
kinetic energy = 0.585 J
c)
potential energy at the highest point = kinetic energy due to vertical velocity
potential energy at the highest point = 0.5 * 0.13 * 2.5^2
potential energy at the highest point = 0.41 J
d)
at 1/3 the maximum height
potential energy is directly proporational to height ,
potential energy will be 1/3 times
potential energy at 1/3 of the maximum height = 0.41/3
potential energy at 1/3 of the maximum height = 0.135 J
======================
please post rest in a seperate post
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.