Question 43 of 45 Incorrect Sapling Learning macmillan Consider the following nu
ID: 1998605 • Letter: Q
Question
Question 43 of 45 Incorrect Sapling Learning macmillan Consider the following nuclear fusion reaction: Each fusion event releases approximately 4.03 MeV of energy. How much total energy, in joules, would be released if all the deuterium atoms in a typical 0.270-kg glass of water were to undergo this fusion reaction? Assume that approximately 0.0115% of all the hydrogen atoms in the water are deuterium. Number A typical human body metabolizes energy from food at a rate of about 108.5 W, on average. How long, in days, would it take a human to metabolize the amount of energy calculated above? Number days A Previous Give Up & View Solution Check Answer Next Exit 8 HintExplanation / Answer
Here,
number of 2H atoms in 0.270 Kg water , N = (270/(18)) * 6.022 *10^23 * 2 * 0.0115 * 10^-2
N = 2.08 *10^21 atoms
Energy released by reaction , E = 2.08 *10^21/(2) * 4.03 *10^6 * 1.602 *10^-19
E = 6.714 *10^8 J
the energy released is 6.714 *10^8 J
------------------------------
let the time taken is t
t * 108.5 = 6.714 *10^8
solving
t = 6.188 *10^8 s
t = 71.7 days
it can run the matabolism for 71.7 days
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.