Question 43 of 44 General Chemistry 4th Edition niver sity Science Book method c
ID: 542744 • Letter: Q
Question
Question 43 of 44 General Chemistry 4th Edition niver sity Science Book method called the The amount of nitrogen in an organic substance car he determined by an a Kjeldahl method, in which all the nit ammonia, which is a weak base, can be neutralized vith hydrochloric acid, as d in the org ric substance is con to ammonia. The by the NH.aq) + HCI(aq) NH,Clag) If 30.0 mL of 0.150 M Hcl(aq) is needed to neutraliz s all the NH(g) from a 2.25-g sample of organic material, calculate the mass percentage of nitrogen r the sample. NumberExplanation / Answer
1 MOL nh3 = 1 MOL HCl
NO OF mol of HCl reacted = V*M/1000
= 30*0.15/1000
= 0.0045 mol
NO OF mol of NH3 reacted = 0.0045 mol
1 mol NH3 = 1 mol N
mass of N in sample = 0.0045*14 = 0.063 g
% of Nitrogen in sample = 0.063/2.25*100
= 2.8%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.