Consider the picture above. The horizontal surface has friction. Suppose the blo
ID: 1999152 • Letter: C
Question
Consider the picture above. The horizontal surface has friction. Suppose the block A is moving to the right with an acceleration of 4m/s^2 to the right. Assume the rope is massless, unstrechable, and taut and the pulley is massless and frictionless. a) Write down the equation of motion for block A (i.e the relationship between the forces acting on the block and its acceleration.) b) Write clown the equation of motion for block B (i.e the relationship between the forces acting on the block and its acceleration.) c) Compute the tension in the rope connecting the two blocks. d) Compute the coefficient of friction.Explanation / Answer
here,
mA = 1 kg
mB = 3 kg
let the tension in the string be T and the coefficient of friction be uk
a)
for block A
T - uk * mA * g = mA * a
T - uk * 4 * 9.81 = 4 * 4 ....(1)
b)
for block B
mB * g - T = mB * a
3 * 9.81 - T = 3 * 4 ...(2)
c)
from (2)
T = 17.43 N
the tension in the string is 17.43 N
d)
from (1)
T - uk * 4 * 9.81 = 4 * 4
17.43 - uk * 4 * 9.81 = 4 * 4
uk = 0.036
the coefficint of friction is 0.036
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.