A 124-kg balloon carrying a 22-kg basket is descending with a constant downward
ID: 1999534 • Letter: A
Question
A 124-kg balloon carrying a 22-kg basket is descending with a constant downward velocity of 15.3 m/s . A 1.0-kg stone is thrown from the basket with an initial velocity of 12.5 m/s perpendicular to the path of the descending balloon, as measured relative to a person at rest in the basket. That person sees the stone hit the ground 14.4 s after it was thrown. Assume that the balloon continues its downward descent with the same constant speed of 15.3 m/s .
A) How high was the balloon when the rock was thrown out?
B) How high is the balloon when the rock hits the ground?
C) At the instant the rock hits the ground, how far is it from the basket?
D) Just before the rock hits the ground, find its horizontal and vertical velocity components as measured by an observer at rest in the basket.
E) Just before the rock hits the ground, find its horizontal and vertical velocity components as measured by an observer at rest on the ground.
Explanation / Answer
(A) h = 1/2gt^2+Vb*t = 4.9*(14.4)^2+15.3*14.4 = 1236.4 m
B. h1 = 1236.4--15.3*14.4 = 1016 m
(C) D = 1016^2+(12.5*14.4)^2 =1031 m
(D) we need velocity components
The x velocity of the rock will not change. It stays at 12.5 m/s
Th final y velocity can be found using vf = vo + at ... vf = 15.3 + (9.8)(14.4) = 156.42 m/s
(E)
Finally we are asked relative to the observer on the balloon
Since the balloon is moving down, that again will not change the x component. That stays at 12.5 m/s
The y component is found by subtracting the two velocities
156.42-15.3 = 141.12 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.