100 g of unknown material is heated to 80 C and then dropped into 50g of water a
ID: 1999650 • Letter: 1
Question
100 g of unknown material is heated to 80 C and then dropped into 50g of water at 20 C in an insulated container. The water temperature rises within a few seconds to 38 C. a) what is the final temperature of the metal? b) find the specific heat of the metal 100 g of unknown material is heated to 80 C and then dropped into 50g of water at 20 C in an insulated container. The water temperature rises within a few seconds to 38 C. a) what is the final temperature of the metal? b) find the specific heat of the metal 100 g of unknown material is heated to 80 C and then dropped into 50g of water at 20 C in an insulated container. The water temperature rises within a few seconds to 38 C. a) what is the final temperature of the metal? b) find the specific heat of the metalExplanation / Answer
a) Water and the metal will have same temperature at the equilibrium
thus Tf = 38 C
b) Use equation
Heat lost by metal + Heat gained by the water =0
mm*cm*T + mw*cw*T = 0
0.100* cm*(38-80) + 0.050*4181*(38-20) = 0 => cm=895.93 J/Kg.C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.