8. Use the exact values you enter to make later calculations. A uniformly accele
ID: 1999848 • Letter: 8
Question
8. Use the exact values you enter to make later calculations.
A uniformly accelerated car passes three equally spaced traffic signs. The signs are separated by a distance d = 22 m. The car passes the first sign at t = 1.2 s, the second sign at t = 3.2 s, and the third sign at t = 5.0 s.
(a) What is the magnitude of the average velocity of the car during the time that it is moving between the first two signs?
(b) What is the magnitude of the average velocity of the car during the time that it is moving between the second and third signs?
(c) What is the magnitude of the acceleration of the car?
Explanation / Answer
Vavg = total displacement / total time
a) here total displacement = 22m
time taken = 1.2 sec
Vavg = 22/1.2 = 18.33m/sec
b)
here total displacement = 22m
time taken = 3.2-1.2 = 2sec
Vavg = 22/2 = 11 m/sec
c)
22 = v(1.2) +0.5*a*1.2*1.2
44 = v (3.2) +0.5*a*3.2*3.2
from above equations we get
a = 18.33 m/sec^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.