A transverse sinusoidal wave on a string has a period T = 15.0 ms and travels in
ID: 1999852 • Letter: A
Question
A transverse sinusoidal wave on a string has a period T = 15.0 ms and travels in the negative x direction with a speed of 30.0 m/s. At t = 0, a particle on the string at x = 0 has a transverse position of 2.00 cm and is traveling downward with a speed of 2.50 m/s. (a) What is the amplitude of the wave? m (b) What is the phase constant? rad (c) What is the maximum transverse speed of the string? m/s (d) Write the wave function for the wave. (Use the form Asin(kx + ?t + ?). Round all coefficients to three significant figures.) y(x, t) =
Explanation / Answer
Thanks for your quick response. Part B is wrong so D will be wrong too..Thanks anyways
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.