A transverse electromagnetic plane wave with a frequency of 2.13 MHz travels dir
ID: 1620148 • Letter: A
Question
A transverse electromagnetic plane wave with a frequency of 2.13 MHz travels directly away from you (- z direction). At time t = 0, your magnetic field detector measures a magnetic field of 5.89 × 108 Tesla pointing down (- y direction) which further measurement reveals to be the maximum magentic field strength for the wave. Also at time t = 0 and at the location of your detector, what is the electric field associated with this wave? (Enter + if rigthward and - if leftward.)
1.77×101 N/C
B) At time t = 0, what is the electric field 32.9 meters directly behind (further away from you) your detector?
C) At time t = 4.61 × 107 seconds, what is the electric field at your detector?
D) At time t = 4.61 × 107 seconds, what is the electric field 37.1 centimeters directly to the right of your detector?
You are correct. Computer's answer now shown above.Your receipt no. is 156-5071 Previous Tries
Explanation / Answer
Given that
frequency f=2.13MHz
magnetic field B=5.89*10^-8 T
now we find the electric field associated
the electric field E=Bc=5.89*10^-8*3*10^8=17.7 N/c
now we find the electric field at 32.9 meter
the electric field E=Eosin[w/c*x]
=17.7*sin[2*3.14*2.13*10^6*32.9/3*10^8]
=17.7*sin[1.5]
=0.46 N/c
now we find the electric field at t=4.61*10^-7 sec
the electric field E=17.7sin(2*3.14*2.13*10^6*4.61*10^-7]
=1.912 N/c
now we find the electric field at t=4.61*10^-7 and x=0.371 m
the electric field E=17.7*sin[2*3.14*2.13*10^6*4.61*10^-7-(2*3.14*2.13*10^6/3*10^8)*0.371]
=17.7*sin[6.2-0.017]
=1.91 N/c
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.