One Question PLZ be Specific Thank you Calculate the amount by which the electro
ID: 2000768 • Letter: O
Question
One Question
PLZ be Specific
Thank you
Calculate the amount by which the electrostatic energy stored in the capacitors decreases when they are reconnected in this way. Express your answer using two significant figures. Two capacitors, C_1 = 9.7 mu F and C_2 = 4.0 mu F , are connected in parallel across a battery that establishes a potential difference 26 V . The capacitors are then disconnected from the battery and from each other, but remain charged. Then the capacitors are reconnected to each other with plates of opposite sign together.Explanation / Answer
C = C1 + C2 = 9.7 + 4 = 13.7 uF
E1 = 0.5*C*v^2 = 0.5*13.7*10^-6*26^2 = 0.0046306 J
+++++++++++++
after reconnecting
C' = (c1+C2)/(C1+C2) = (9.7*4)/(9.7+4) = 2.83 uF
Q' = C1*V - C2*V = (9.7-4)*26 = 148.2 uC
E2 = 0.5*Q'^2/C = (0.5*(148.2*10^-6)^2)/(2.83*10^-6) = 0.00388 J
E1 - E2 = 0.0046306 - 0.00388 = 0.0007506 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.