For a spherical celestial object of radius R, the acceleration due to gravity g
ID: 2001923 • Letter: F
Question
For a spherical celestial object of radius R, the acceleration due to gravity g at a distance x from the center of the object is g = g_0R^2/x^2, where g_0 is the acceleration due to gravity at the object's surface and x > R. For the moon, take g_0 = 1.63 m/s^2 and R = 3200 km. If a rock is released from rest at a height of 5R above the lunar surface, with what speed does the rock impact the moon? Its acceleration is a function of position and increases as the object falls. So do not use constant acceleration free-fall equations, but go back to basics.Explanation / Answer
given acceleration
g = go * R^2 / x^2
g = 1.63*3200*3200*10^6 /x^2
g = 1.67*10^13/x^2
let K = 1.67x10^13
g = K/x^2
now acceleration g = vdv/dx
vdv/dx = K/x^2
vdv = K(1/x^2)dx
integrating this
limits for speed are from 0 to v and for x limits are from 5R to R we get
v^2 / 2 = K(-1/x)from(5R to R)
V^2 / 2 = K(1/R - 1/5R)
V = sqrt(2*K(4R/5R^2))
V = 2888.8 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.