A 30.0-kg block is resting on a flat horizontal table. On top of this block is r
ID: 2002221 • Letter: A
Question
A 30.0-kg block is resting on a flat horizontal table. On top of this block is resting a 15.0-kg block, to which a horizontal spring is attached, as the drawing illustrates. The spring constant of the spring is 345 N/m. The coefficient of kinetic friction between the lower block and the table is 0.625, and the coefficient of static friction between the two blocks is 0.865. A horizontal force vector F is applied to the lower block as shown. This force is increasing in such a way as to keep the blocks moving at a constant speed. At the point where the upper block begins to slip on the lower block determine the following. (a) the amount by which the spring is compressed m (b) the magnitude of the force vector F
Explanation / Answer
Constant speed ---> a = 0 . Then:
a).
k x = f m1 g
-> x = f m1 g/k
= 0.865*15*9.8/345
= 0.368 m
b)
F - k x - f" (m1+m2)g = 0
F = [f m1 + f"(m1+m2)]g
= [0.865*15 + 0.625*45]*9.8
= 402.78 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.