An egg is thrown nearly vertically upward from a point near the cornice of a tal
ID: 2002796 • Letter: A
Question
An egg is thrown nearly vertically upward from a point near the cornice of a tall building. It just misses the cornice on the way down and passes a point a distance 39.0 m below its starting point at a time 5.00 s after it leaves the thrower's hand. Air resistance may be ignored.
What is the initial speed of the egg? v=?m/s
How high does it rise above its starting point h=?m
What is the magnitude of its velocity at the highest point? v=?m/s
What is the magnitude of its acceleration at the highest point? a=?m/s^2
Explanation / Answer
Let's take vertically upward direction as positive and downward direction as negative
a) from the distance formula
X(t)=vt+(1/2)at2
Where x=-39 m and a=-g=9.8 m/s2
-39m=v(5)+(1/2)(-9.8m/sec2)(5sec)2
v(5)=112.5-39
v=83.5/5
v=16.7m/sec
So the initial speed of the egg is 16.7 m/sec
b)at highest point K.E=P.E (conservation of energy)
(1/2)mv2=mgh
h=(v2/2g)
=16.72/(2x9.8)
=14.23 m
Hight travelled by the egg is 14.23 m
c) at the highest point velocity v=0 m/sec
d) at the highest point a=g=9.8 m/sec2(downward)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.