The equation of motion of mass attached to a spring is x =2.95 cos 3.32t, where
ID: 2003384 • Letter: T
Question
The equation of motion of mass attached to a spring is x =2.95 cos 3.32t, where x is in meters and t is in seconds. The mass is 0.58 kg. Find the (a) amplitude, (b) frequency, (c) total energy, (d) potential energy and kinetic energy when x = 1.57 meters
I know the answer is:
a) I do not know
b) f = 0.528 Hz
c) k = 6.39 N/m , Etot = 27.8 J
d) PE = 7.88 J , KE = 19.9 J
but I do not know how to do the problem. This is a trigonometry based physics course so please do not use calculus in your answer. Please show all work. Thank you
Explanation / Answer
given eq is
x = 2.95*cos(3.32*t)
so amplitude (A) = 2.95 m
angular frequency (w) = 3.32 rad/s
frequency = w/(2*pi) = 3.32/(2*22/7) = 0.528 Hz
KE = (1/2)mv^2(t) = (1/2)mw^2*A^2*(sin(3.32t))^2
and k = w^2*m = 3.32^2*0.58 = 6.39 N/m
KE = (1/2)*kA^2*(sin(3.32t))^2
PE = (1/2)kx^2(t) = (1/2)*kA^2*(cos(3.32t))^2
E(total) = KE + PE = (1/2)kA^2 = (1/2)*6.39*(2.95)^2 = 27.8 J
x = 1.57 m so
1.57 = 2.95*cos(3.32t)
0.533 = cos(3.32t)
1.0095953 = 3.32*t
t = 0.304 sec
KE = (1/2)*kA^2*(sin(3.32t))^2 = (1/2)*6.39*(2.95)^2*(0.84661653)^2 = 19.92 J
PE = (1/2)*kA^2*(cos(3.32t))^2 = (1/2)*6.39*(2.95)^2*(0.533)^2 = 7.876 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.