The \"reaction time\" of the average automobile driver is about 0.7 s . (The rea
ID: 2003454 • Letter: T
Question
The "reaction time" of the average automobile driver is about 0.7 s . (The reaction time is the interval between the perception of a signal to stop and the application of the brakes.) An automobile can slow down with an acceleration of 13.0 ft/s^2
A. Compute the total distance covered in coming to a stop after a signal is observed from an initial velocity of 17.0 mi/h . (in a school zone)
B. Compute the total distance covered in coming to a stop after a signal is observed from an initial velocity of 50.4 mi/h .
Explanation / Answer
1 miles/ hour = 1.467 ft/s
A) 17 miles/h = 17*1.467 =24.94 ft/s
using the equation of linear motion , we have
S = ut+0.5at^2
S = 24.94*0.7 + 0.5*(-13)*0.7^2
S = 14.2723 ft
B) 50.4 mi/h = 50.4*1.467 = 73.9368 ft/s
S = ut+0.5at^2
S = 73.9368*0.7 + 0.5*(-13)*0.7^2
S = 48.57 ft
the total distance covered before stopping = 48.57 ft
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.