Chapter 21, Problem 33 A square coil of wire containing a single turn is placed
ID: 2004084 • Letter: C
Question
Chapter 21, Problem 33
A square coil of wire containing a single turn is placed in a uniform 0.29-T magnetic field, as the drawing shows. Each side has a length of 0.31 m, and the current in the coil is 14 A. Determine the magnitude of the magnetic force on (a) the top and (b) left sides
Explanation / Answer
we consider side 1 magnetic field yields no force F = 0 N on that since it is parallel to teh current on side 2 magnetic field is perpendicular to teh current it yields maximum force F = ILB = 14A * 0.31m * 0.29T = 1.25N on side three manetic field field yields no force F = 0 on that side since it is parallel it is parall ot the current on side four magnetic field is perpendicular to teh current it yields maximum force F = ILB = 14A * 0.31m * 0.29T = 1.25N = 14A * 0.31m * 0.29T = 1.25NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.