Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 13.0 kg stone slides down a snow-covered hill (the figure ), leaving point A w

ID: 2005744 • Letter: A

Question

A 13.0 kg stone slides down a snow-covered hill (the figure ), leaving point A with a speed of 10.0 m/s. There is no friction on the hill between points A and B, but there is friction on the level ground at the bottom of the hill, between B and the wall. After entering the rough horizontal region, the stone travels 100 m and then runs into a very long, light spring with force constant 2.30 N/m. The coefficients of kinetic and static friction between the stone and the horizontal ground are 0.20 and 0.80, respectively.


What is the speed of the stone when it reaches point B?

How far will the stone compress the spring?

Explanation / Answer

let the speed of stone at point B be v we know that v^2 - u^2 = 2u_k * g * S where u = 12.0 m/s,u_k = 0.20,g = 9.8 m/s^2 and S = 100 m or v = (u^2 + 2u_k * g * S)^1/2 let the spring be compressed a distance x we know that F = k * x or mg = k * x or x = mg/k where m = 15.0 kg and k = 2.30 N/m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote