A pendulum with a mass of 0.100kg was released. The string made a 7.0 degree ang
ID: 2008225 • Letter: A
Question
A pendulum with a mass of 0.100kg was released. The string made a 7.0 degree angle with the verticle. The bob of the pendulum returns to its lowest point every 0.10 s.a)What is its period? What is its frequency?
b) The pendulum is replaced by one with a mass of 0.300kg and set to swing with a 15 degree angle. Do the following quantities increase, decrease, or remain the same?
period:
frequency:
total energy:
speed at the lowest point:
I DO NOT UNDERSTAND PHYSICS AT ALL!! I AM STUCK FROM THE BEGINNING TO END OF THIS PROBLEM
Explanation / Answer
The bob of the pendulum returns to its lowest point every 0.10 s.a) timeperiod of oscillation T = 2 t = 2 * 0.1 = 0.2 s b) frequency f = 1/ T = 1 / 0.2 = 5Hz The pendulum is replaced by one with a mass of 0.300kg and set to swing with a 15 degree angle a) time period and frequency is independent on mass and angle b) total energy E = kinetic energy + potential energy According to law of conservation of energy potential energy at height is equal to kinetic energy at lowest point . total energy is remains same . c) kinetic energy at lowest point is K.E = (1/2) m v2 = m g h v = 2 g h = 2 g L ( 1- cos ) angle in creses speed of mass at lowest poin increases
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.