The equation of motion for a damped oscillator is m [(d2x)/(dt2)] = -kx - b [(dx
ID: 2008405 • Letter: T
Question
The equation of motion for a damped oscillator ism [(d2x)/(dt2)] = -kx - b [(dx)/(dt)]
For a critically damped oscillator, b2 = 4mk; then the general solution of the differential equation is
x(t) = ( c1 + c2 t ) e-bt/2m
(A) Derive the solution x(t) with initial values x(0)=0 and v(0)=v0 (at time t=0).
(B) Determine the maximum displacement, in terms of m, k, v0.
(C) Determine the time of maximum displacement.
(D) Suppose the initial velocity were twice as large. How would the maximum displacement and the time of maximum displacement change?
Explanation / Answer
adfgag
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.