A 56.0 kg ice skater spins about a vertical axis through her body with her arms
ID: 2009192 • Letter: A
Question
A 56.0 kg ice skater spins about a vertical axis through her body with her arms horizontally outstretched, making 1.50 turns each second. The distance from one hand to the other is 1.5 m . Biometric measurements indicate that each hand typically makes up about 1.25% of body weight. What horizontal force must her wrist exert on her hand? Express the force in part (a) as a multiple of the weight of her hand.This is a mastering physics problem ... I have tried 4 times and I am on my last chance to put in the right answer. Please HELP!
Explanation / Answer
Given that mass M=56kg number of turns made per sec is 1.5 so the angular velocity is =1.5 (2) =3 rad/s the distance from one hand to the other is d=1.5m mass of each hand is m=(0.0125)M=0.7kg then the force on each hand is F=m2 (d/2) =(0.7)(3)2(0.75) =46.63NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.