Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An experimental bicycle wheel is placed on a test stand so that it is free to tu

ID: 2009866 • Letter: A

Question

An experimental bicycle wheel is placed on a test stand so that it is free to turn on its axle. If a constant net torque of 6.00 m*N is applied to the tire for 2.00 s, the angular speed of the tire increases from zero to 115 rev/min. The external torque is then removed, and the wheel is brought to rest in 125 s by friction in its bearings.


Compute the moment of inertia of the wheel about the axis of rotation.
I =

Compute the friction torque.
=

Compute the total number of revolutions made by the wheel in the 125 s time interval.
N =

Explanation / Answer

(a) Data: Friction torque, = ?. Time of application of friction  torque, t = 125 s Initial angular speed, i = 0 rad/s Final angular speed, f = 115 rev/min                                     = 115 * ( 2 / 60 ) rad/s                                     = 12.04 rad/s Solution: Torque, = I               = I * [ ( f - i) / t ]              6 = I * [ ( 12.04 - 0 ) / 2 ]              I = 0.997 kg.m^2 Ans: Moment of inertia about the axis of rotation:                     I = 0.997 kg.m^2 (a) Data: Friction torque, = ?. Time of application of friction  torque, t = 125 s Initial angular speed, i = 0 rad/s Final angular speed, f = 115 rev/min                                     = 115 * ( 2 / 60 ) rad/s                                     = 12.04 rad/s Solution: Torque, = I               = I * [ ( f - i) / t ]              6 = I * [ ( 12.04 - 0 ) / 2 ]              I = 0.997 kg.m^2 Ans: Moment of inertia about the axis of rotation:                     I = 0.997 kg.m^2 Data: Friction torque, = ?. Time of application of friction  torque, t = 125 s Initial angular speed, i = 0 rad/s Final angular speed, f = 115 rev/min                                     = 115 * ( 2 / 60 ) rad/s                                     = 12.04 rad/s Solution: Torque, = I               = I * [ ( f - i) / t ]              6 = I * [ ( 12.04 - 0 ) / 2 ]              I = 0.997 kg.m^2 Ans: Moment of inertia about the axis of rotation:                     I = 0.997 kg.m^2 (b) Data: Torque, = ? Time of application of torque, t = 125 s Initial angular speed, i = 115 rev/min                                     = 115 * ( 2 / 60 ) rad/s                                     = 12.04 rad/s Final angular speed, f = 0 rad/s                                     = 115 * ( 2 / 60 ) rad/s                                     = 12.04 rad/s Solution: Friction torque, = I                            = I * [ ( f - i) / t ]                            = 0.997 * [ ( 0 -12.04 ) / 125 ]                           = - 0.096 N.m Ans: Friction torque, = - 0.096 N.m Note: Here '-' sign indicates that it produces deceleration (c) Angular displacement, = [ ( i +f ) / 2 ] * t                                      = [ ( 12.04 +0 ) / 2 ] * 125                                      = 752.5 rad                                      = (752.5 / 2) rev                                      = 119.8 rev Ans: No. of revolutions, N = 119.8 rev
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote