A conducting circular loop of radius 0.250 m is placed in the xy-plane in a unif
ID: 2010185 • Letter: A
Question
A conducting circular loop of radius 0.250 m is placed in the xy-plane in a uniform magnetic field of 0.360 T that points in the positive z-direction, the same direction as the normal to the plane. The loop, having rotated by 45°, rotates clockwise another 30°, so that the normal to the plane points at an angle of 75° with respect to the direction of the magnetic field.(a) Find the magnetic flux through the loop when ? =75°.
FB = Wb
(b) Find the change in magnetic flux during the rotation from 45° to 75°.
?FB = Wb
Explanation / Answer
Given that radius of loop r = 0.250 m uniform magnetic field B = 0.360 T ------------------------------------------------------------ a) The magnetic flux through the loop when = 75° is = BA cos = (0.360 T)((0.250 m)^2) cos 75° = 1.83 x10^-2 T.m^2 = 1.83x 10^-2 wb b) The change in magnetic flux during the rotaion from 45° to 75° is = (0.360 T)((0.250 m)^2) cos 45° - (0.360 T)((0.250 m)^2) cos 75° = 0.032 wb = 1.83x 10^-2 wb b) The change in magnetic flux during the rotaion from 45° to 75° is = (0.360 T)((0.250 m)^2) cos 45° - (0.360 T)((0.250 m)^2) cos 75° = 0.032 wbRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.