A conducting circular loop of radius 0.250 m is placed in the xy-plane in a unif
ID: 2010320 • Letter: A
Question
A conducting circular loop of radius 0.250 m is placed in the xy-plane in a uniform magnetic field of 0.360 T that points in the positive z-direction, the same direction as the normal to the plane.
(a) If the loop is rotated in the opposite direction by the same amount, the change in magnetic flux: (Select all that apply.)
has the same magnitude.
has a smaller magnitude.
has a larger magnitude.
has opposite sign.
has the same sign.
(b)The loop, having rotated by 45°, rotates clockwise another 30°, so that the normal to the plane points at an angle of 75° with respect to the direction of the magnetic field.
(c) Find the magnetic flux through the loop when =75°.
B = 1.83e-2 Wb
(d) Find the change in magnetic flux during the rotation from 45° to 75°.
B = ? Wb
Explanation / Answer
The radius of the circular loop is r = 0.25 m Magnetic field is B = 0.36 T a) If the loop is rotated in oppposite direction, the chamge in flux will have same magnitude but oppposite in sign d) The magnetic flux is given by = BAcos At = 45 1 = (0.36 T)(*(0.25m)2)cos45 1 = 0.0499 Wb At = 75 2 = (0.36 T)(*(0.25m)2)cos75 2 = 0.0183 Wb The change in flux is = -0.0316 Wb d) The magnetic flux is given by = BAcos At = 45 1 = (0.36 T)(*(0.25m)2)cos45 1 = 0.0499 Wb At = 75 2 = (0.36 T)(*(0.25m)2)cos75 2 = 0.0183 Wb The change in flux is = -0.0316 Wb At = 75 2 = (0.36 T)(*(0.25m)2)cos75 2 = 0.0183 Wb The change in flux is = -0.0316 WbRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.