Calculate emf The magnitude of the magnetic field encircled by a single loop of
ID: 2010428 • Letter: C
Question
Calculate emf The magnitude of the magnetic field encircled by a single loop of wire, 10 cm in radius and of 7.4 resistance, changes with time as shown in Fig. 31-30. Calculate the magnitude of the emf in the loop as a function of time for each of the following time intervals. The (uniform) magnetic field is perpendicular to the plane of the loop.Figure 31-30
(a) t = 0 to t = 2.0 s
V
(b) t = 2.0 s to t = 4.0 s
V
(c) t = 4.0 s to t = 6.0 s
V
Section 31.4 Faraday's Law
DIAGRAM
http://img838.imageshack.us/i/3142.gif/
Explanation / Answer
(a )
emf = - d / dt ,
e = - A . dB / dt
A = ( 0.1^2 ) = 0.0314159 m^2 ;
for t= 0 to t = 2 ,
dB / dt = 0.5 / 2 = 0.25 T /s ;
e = - 0.0314159 * 0.25 = - 7.85 e -3 V , <-----------ans
( b )
e = - 0.0314159 * 0 ; [ since dB / dt = 0 , B doesnt change , ]
or e = 0 ; <-------ans
( c )
fot t= 4 to t= 6 ,
dB /dt = 0-0.5 / ( 6 -4 ) = -0.25 ;
e = - 0.0314159 * -0.25 = + 7.85 e -3 V <--------ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.