A resistor (R = 900 ), a capacitor (C = 0.25 µF), and an inductor (L = 3.0 H) ar
ID: 2011070 • Letter: A
Question
A resistor (R = 900 ), a capacitor (C = 0.25 µF), and an inductor (L = 3.0 H) are connected in series across a 240 Hz AC source for which ?Vmax = 145 V. Calculate values for the following.(a) the impedance of the circuit
_______
(b) the maximum current delivered by the source
________ A
(c) the phase angle between the current and voltage
° _______
(d) Is the current leading or lagging behind the voltage?
The current lags behind the voltage.
There is no phase difference between the current and voltage.
The current leads the voltage.
Explanation / Answer
XL=2**240*31440* ==>XC=1/(2**240*0.25E-6)2652.6
a) Z=(900+(1440*-2652.6))(2076.5 angle 64.3 degrees)
b) 145 V/2076.5 angle 64.3 degrees)(0.0698 angle -64.3 degrees) Amax
0.0698 Amax
c) -64.3 degrees
d) leading==>current leads voltage
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.