<p>Multiple-Concept Example 7 explores the approach taken in problems such as th
ID: 2012985 • Letter: #
Question
<p>Multiple-Concept Example 7 explores the approach taken in problems such as this one.  The blades of a ceiling fan have a radius of 0.380 m and are rotating about a fixed axis with an angular velocity of +1.50 rad/s.  When the switch on the fan is turned to a higher speed, the blades acquire an angular acceleration of +2.00 rad/s^2.  After 0.500 s have elapsed since the switch was reset, what is (a) the total acceleration (in m/s^2) of a point on the tip of a blade and (b) the angle  φ between the total acceleration and the centripetal acceleration?  ( See Figure 8.12 b.)</p>Explanation / Answer
The blades of a cieling fan having radius r = 0.380m Rotating about a fixed axis with angular velocity = 1.50 rad /s The blades a cquire an angular acceleration = + 2.00 rad /s^2 a ) velocity v = r = 0.380m * 1.50 rad /s = 0.57 m/s centripetal acceleration a_c = v^2 / r = (0.57 m/s)^2 / 0.380 m = 0.855 m/s^2 tangential acceleration is a_t = r = 0.380m * 2.00rad /s^2 = 0.76 m/s^2 total acceleration is a = ( 0.855)^2 + ( 0.76)^2 = 1.14 m/s^2 b ) angle between the total acceleration and centripetal acceleration is = tan ^-1 ( 1.14 / 0.855) = 53 degreesRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.